Existentiella psykoterapeuter

Vill du ha kontakt med en existentiell psykoterapeut?

Nedanstående medlemmar i SEPT är legitimerade psykoterapeuter och har av SEPT bedömts ha utbildning och erfarenhet som berättigar dem att kallas existentiella psykoterapeuter.

* De leg psykoterapeuter som markerats med asterisk, innehar auktorisation som existentiella psykoterapeuter och motsvarar således de av SEPT uppställda kriterierna för detta.

Är du leg. psykoterapeut och vill bli auktoriserad?
Läs här om hur det går till.

Storstockholm och Uppsala

Anne H Berman, fil dr, leg psykolog, leg psykoterapeut
Folkungagatan 142, 116 30 Stockholm
Telefon: 070-424 53 60,
E-post: ahberman@telia.com

Lance Cederström, socionom, leg psykoterapeut
Kontakta för handledning, ej terapi
Bro terapi/Vallentinhuset,
Sabbatsbergsvägen 8, 113 21 Stockholm
Telefon: 070-523 31 18,
www.existerapi.se
E-post: lance@cederstrom.se

*Kristina Fredriksson, socionom, leg psykoterapeut
S:t Eriksgatan 31, 112 39 Stockholm,
Telefon: 070-499 47 90
www.existerapi.se
E-post: eva.kristina.fredriksson@hotmail.com

Barbro Johansson, leg sjukgymnast, leg psykoterapeut
Drottninggatan 12, 753 10 Uppsala
Telefon: 076-899 24 90
www.existerapi.se
E-post: barbroj7@hotmail.com

*Elisabeth Serrander, friskvårdare, leg. psykoterapeut, handledare
Vallentinhuset Psykoterapi, Sabbatsbergsv. 8, 113 21 Stockholm
Telefon: 073-727 47 94
www.existerapi.se
www.existentiellasamtal.se • www.existentiellt.nu
E-post: elisabeth.serrander@gmail.com

Norr om Stockholm

*Ann-Margreth Bhy, socionom, leg psykoterapeut, handledare
Falun
Telefon: 070-303 86 20
www.existerapi.se
E-post: a_bhy@hotmail.com

*Margaretha Edvardsson, leg psykolog, leg psykoterapeut
Mjöhult 2, 342 52 Vislanda
Telefon: 072 5871333
E-post: margaretha.edvardsson@telia.com

*Birgitta Olofsson Marklund, socionom, leg psykoterapeut
Trollstigen 68, 972 51 Luleå
Telefon: 0920-26 79 90, 070-601 09 34
www.existerapi.se
E-post: birgitta.o.marklund@svenskakyrkan.se

Mellansverige

*Tanvir Anjum, leg psykolog, leg psykoterapeut
Linköping
Telefon: 073-671 57 17
http://serat.se
www.existerapi.se
E-post: tanvir.anjum@telia.com

Christina Halldorf, socionom, leg psykoterapeut, handledare
Hospitalstorget 2 B, 582 27 Linköping
Telefon: 070-259 22 80
www.existerapi.se
E-post: christina.halldorf@minpost.nu

Gotland

*Dan Stiwne, docent, leg psykolog, leg psykoterapeut, handledare
Hamra, Hulehällar 414 A, 623 32 Burgsvik
www.existerapi.se
Telefon: 070-571 21 77
E-post: dan.stiwne@gmail.com

 

*Linda Wåhlstedt, socionom, leg. psykolog, leg psykoterapeu
Almvägen 8, 621 43 Visby
Telefon: 070-214 81 56
www.existerapi.se
E-post: linda.wahlstedt@telia.com

Södra Sverige

*Annmarie Daire, leg sjuksköterska, leg psykoterapeut, handledare
Hamngatan 17, 302 43 Halmstad
Telefon: 076-881 09 90
www.existerapi.se
E-post: annmari@vidakonsult.se

Bert Gren, leg psykolog, leg psykoterapeut
c/o Utbildningscentrum i Göteborg
Karl Johansgatan 72, 414 55 Göteborg
Telefon: 070-549 47 98
E-post: bert.gren@existens.nu

*Petra Larsson, leg psykolog, leg psykoterapeut
Emira psykologmottagning, Järnvägsgatan 3,
252 24 Helsingborg
Telefon: 073-829 30 04
E-post: petra.larsson09@gmail.com

Elisabeth Malm, lärare, leg.psykoterapeut
Apelängen Asklanda
44793 Vårgårda
Telefon: 0706840779
E-post: elisabeth.malm@hotmail.com

*Hans Nilsson, leg.psykoterapeut, handledare.
Skara stifts själavårdsinstitut, Lilleskog (Alingsås)
Telefon: 0322-512 84
www.lilleskog.se

*Birger Persson, leg psykolog, leg psykoterapeut
Läkarhuset i Lund, Bondevägen 5A, Lund
Telefon: 046-18 47 95
www.existerapi.se
E-post: birger.persson@psykolog.net

Ted Schröder, leg psykolog, leg psykoterapeut, fil dr
Folke Bernadottes g. 2, 411 28 Göteborg
Telefon: 031-711 00 65
www.existerapi.se
E-post: ted_schroder@hotmail.com